Płatności zbliżeniowe dla sprzętów Apple od dziś dostępne w Polsce

Już widzę oczami wyobraźni jak androidowa część internetowej populacji zrywa boki ze śmiechu. „Hue, hue, co Ajfoniarze? Dopiero teraz możecie płacić telefonem?”. Nie dziwię się, to spory wstyd, że tak podstawowa funkcjonalność ułatwiająca życie jest dostępna dla Polaków dopiero teraz. Ale czy na pewno Polska faktycznie ma się czego wstydzić?

Moim zdaniem abosulutnie nie! Oto krótka lista krajów, w których jest dostępne Apple Pay:

Australia, Chiny, Hongkong, Japonia, Nowa Zelandia, Singapur, Tajwan, Dania, Finlandia, Francja, Guernsey, Irlandia, Wyspa Man, Włochy, Jersey, Monako, Polska, Rosja, San Marino, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania, Watykan, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kanada, Stany Zjednoczone.

Dużo? Moim zdaniem nie. Brakuje tutaj takich potęg jak Niemcy, Portugalia, Korea czy prawie cała Ameryka Południowa. Jest to niebywałe wyróżnienie dla naszego kraju, ale zdecydowanie sobie na to zasłużyliśmy. Mało osób może sobie zdawać sprawę, że Polska jest jednym z krajów, gdzie terminale płatnicze są nawet na wsi. Z uwagi na tak rozbudowaną strukturę płatności zbliżeniowych jesteśmy łakomym kąskiem dla usług płatniczych Google’a i Apple’a. Wprowadzenie takiej usługi musi być oczywiście zyskowne, dlatego też termin wprowadzenia płatności NFC spod znaku nadgryzionego jabłka tyle trwał. Operator terminala, bank i właściciel usługi (Google, Apple) muszą dogadać się w kwestii dzielenia między sobą prowizji terminalowej. Jeśli się nie dogadają, to klienci danego banku nie będą mogli podpiąć karty do telefonu. W Polsce aktualnie usługi Apple Pay udostępnia:

BGZ BNP Paribas, Bank Zachodni WBK, Alior Bank, Raiffeisen Polbank, Nest Bank, mBank, Bank Pekao, Getin Bank

Współczuję ludziom niemającym kont w powyższych bankach, bo chcąc korzystać z udogodnień na miarę 2018 roku muszą zmienić bank.

Jak podpiąć kartę do swojego iPhone’a? To proste. Wchodzimy w appkę „Wallet” i mamy przycisk dodawania karty, podajemy wszystkie dane i voilà. Cały opis dostępny na stronie producenta.

Mam nadzieję, że cieszycie się z tej funkcjonalności tak jak ja. Każda opcja poprawiająca wygodę i bezpieczeństwo jest zawsze godna poklasku, a jak w niektórych aspektach wyprzedzamy Niemców, to aż się serce raduje. Wybaczcie, ale muszę już lecieć zapłacić za bułki w Biedronce moim ajfonem ^^

 

Dodaj komentarz